Dzięki premierze MacBooka Air w 2008 roku korzystamy dziś z niewielkich, lekkich i wydajnych komputerów przenośnych.
Podczas swojej premiery był ekstremalnie drogi, niekompatybilny z większością akcesoriów, powolny, a na dodatek zupełnie inny od uznanych wtedy standardów rynkowych. MacBook Air od Apple w 2008 roku wydawał się niemalże absurdalnym produktem. W praktyce jednak Apple już w 2008 roku przewidziało najważniejsze trendy w projektowaniu komputerów przenośnych, a MacBook Air od lat jest wyznacznikiem projektowania niewielkich laptopów do pracy.
Równo 17 lat temu Steve Jobs na wydarzeniu Macworld Conference & Expo w San Francisco zaprezentował pierwszą generację MacBooka Air, który wyznaczył nowe standardy w branży komputerów osobistych. Komputer ten w fazie rozwoju był oczkiem w głowie ówczesnego prezesa Apple, a ten bezpośrednio nadzorował jego rozwój.
Oryginalny model wyjęty w 2008 roku przez Jobsa z koperty na listy oferował 13,3-calowy ekran, opcjonalny dysk SSD, zaledwie jedno złącze USB oraz niezwykle cienką obudowę. Ceną za wymiary był brak portu Ethernet, Napędu, złącza HDMI oraz wielu innych portów wyjścia-wejścia.
Aktualnie, 17 lat po premierze MacBook Air pozostaje kluczowym komputerem przenośnym, na którym wzorują się producenci sprzętu tej kategorii. Dzięki popularyzacji MacBooka Air w dzisiejszych komputerach korzystamy m. in. z:
Dysków półprzewodnikowych
Podświetlanej klawiatury
Pojemnych akumulatorów
Szklanego gładzika o dużych rozmiarach
i wielu innych rozwiązań technologicznych. MacBook Air w późniejszych latach swojej obecności rynkowej upowszechnił standard USB C z Display Port i Power Delivery, zabezpieczenia biometryczne, ekrany wysokiej rozdzielczości, a w ostatnich latach pasywne chłodzenie i niezwykle wydajne układy Apple Silicon bazujące na architekturze ARM.
MacBook Air do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych laptopów dostępnych na rynku. Chociaż nie jest już najlżejszy, najcieńszy czy najwydajniejszy, nadal pozostaje wyznacznikiem komputera przenośnego do pracy. Motywuje również producentów sprzętu do produkcji mobilnych konstrukcji. Dzięki MacBookowi Air zaczęli oni zwracać uwagę na wygląd, wielkość, jakość wykonania oraz masę komputerów przenośnych z jednoczesnym zachowaniem wysokiej wydajności, czasu pracy na baterii oraz komfortu pracy.
źródło: appleJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter