Amerykański, założony w 1993 roku gigant technologiczny, jest jednym z największych na świecie producentów procesorów graficznych. Firma rozwijała się w ostatnich latach w zawrotnym tempie i obecnie warta jest mniej więcej tyle co cała chińska giełda.
Informację podał Michael Hartnett, analityk i strateg inwestycyjny, pracujący w Bank of America. Informuje on, że kapitalizacja rynkowa spółki Nvidia wynosi obecnie 1,7 bln USD, czyli tyle samo ile warte są chińskie firmy notowane na giełdzie papierów wartościowych w HongKongu. Jednocześnie akcje Nvidii wzrosły w 2023 roku o 239% , a przez pierwszych pięć tygodni tego roku o 41%, czyli o 600 mld USD.
Dzieje się to w czasie gdy słabe wyniki chińskiej gospodarki spowodowały spadki na tamtejszej giełdzie, a przedłużający się krach na rynku nieruchomości nie poprawia sytuacji. Kraj zmaga się także z deflacją. Indeks Hang Seng, będący punktem odniesienia dla chińskich akcji notowanych w Hongkongu, spadł w ciągu ostatniego roku o 26%, a od początku tego roku o 8%. Hartnett zauważył jednak, że jest to jednocześnie szansa dla inwestorów, którzy potrafią wskazać dobrze zarządzane chińskie firmy, które mogą przynosić zyski.
źródło: nvidiaJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter