Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

IaaS, PaaS, SaaS - nowoczesne usługi chmurowe na miarę cyfrowej transformacji



IaaS, PaaS, SaaS to nowoczesne sposoby wykorzystania usług chmurowych do zapewnienia infrastruktury IT, platformy do rozwoju własnych usług oraz kompleksowego oprogramowania przechowywanego w chmurze. Jakie są różnice pomiędzy IaaS, PaaS oraz SaaS?

Cyfrowa transformacja nie zwalnia tempa. Niezależnie od naszych osobistych preferencji infrastruktura On-Premise w większości popularnych zastosowań powoli odchodzi do przeszłości, a coraz więcej organizacji decyduje się na inwestycje w środowiska chmurowe. Aktualnie najczęściej wykorzystuje się infrastrukturę hybrydową, która łączy w sobie elementy własnościowe (On-Premise) z chmurą obliczeniową.

Nawet najbardziej sceptyczni administratorzy oraz dyrektorzy działów IT w organizacjach doceniają niekwestionowane zalety, które niesie za sobą chmura obliczenia. W zamian za początkowe zamieszanie związane z dużą zmianą funkcjonowania wszystkich systemów informatycznych w organizacji oraz konieczność ponownego szkolenia pracowników otrzymujemy wydajniejsze, szybsze i bezpieczniejsze środowisko przetwarzania danych, a na dodatek nie musimy martwić się o jego usterkowość. Nie można pominąć również kwestii dostępności. Chmura obliczeniowa znacznie lepiej współpracuje z aktualnym modelem pracy hybrydowej, w którym pracownicy pracują nie tylko z biura czy domu, ale praktycznie z całego świata.

IaaS, PaaS, SaaS - idealne uzupełnienie cloud computingu

Chmura obliczeniowa sama w sobie jest bardzo szerokim pojęciem, które można rozpatrywać w różny sposób w zależności od specyficznych potrzeb danego biznesu. Najczęściej mówi się o przeniesieniu przetwarzania z własnych serwerów na infrastrukturę usługodawcy. W tym miejscu warto podkreślić, że możemy zdecydować się na wiele wariantów takiego działania, za które odpowiadają trzy popularne skróty - IaaS, PaaS oraz SaaS. Skróty te oznaczają odpowiednio Infrastructure as a Service (infrastrukturę jako usługę), Platform as a Service (platformę jako usługę), a także Software as a Service (Oprogramowanie jako usługę).

IaaS, PaaS i SaaS to nowoczesne modele zarządzania usługami chmurowymi, w ramach których udostępniane są różnego rodzaju zasoby w zamiana za zgody określoną, comiesięczną opłatę rozliczaną w modelu subskrypcyjnym. W zależności od potrzeb organizacja może sięgnąć po "bazową" usługę IaaS, która udostępnia infrastrukturę w chmurę. Bardziej rozbudowany PaaS gwarantuje kompleksową platformę do budowy, rozwoju, wdrożenia i utrzymania własnych aplikacji i usług. Na szczycie znajduje się SaaS będący kompleksym oprogramowaniem udostępnianym jako usługa w chmurze. Idealnym przykładem wykorzystania SaaS jest stosowany praktycznie w każdej organizacji pakiet usług biurowych Microsoft 365.
IaaS, czyli jak pozbyć się wydatków na infrastrukturę

Działać w modelu On-Premise administratorzy i dyrektorzy IT muszą mieć zaplanowany budżet na rozbudowę, aktualizację, modernizację oraz ewentualne usuwanie usterek w infrastrukturze informatycznej. Dzięki IaaS można całkowicie wyeliminować te założenia, a dodatkowo przekazać odpowiedzialność za funkcjonowanie infrastruktury usługodawcy.

IaaS umożliwia przetwarzanie danych w chmurze z wykorzystaniem wynajętej infrastruktury, która znajduje się w Data Center usługodawcy. Rozwiązanie to pozwala ograniczyć koszty budowy, konserwacji oraz utrzymania Data Center. Całość daje również możliwość skorzystania z najnowszego sprzętu oraz rozbudowanych analiz systemowych w czasie rzeczywistym, a to wszystko bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów związanych z budową własnej serwerowni.

Infrastrukturę jako usługę można wykorzystać do tworzenia własnych platform, oprogramowania i aplikacji biznesowych, tworzenia kopii zapasowych w chmurze lub przetwarzania z wykorzystaniem wysokiej mocy obliczeniowej.

Do największych zalet IaaS zaliczamy:

Ograniczenie wydatków na infrastrukturę IT
Zwiększenie wydajności infrastruktury IT
Wysoką niezawodność
Wysoki poziom bezpieczeństwa
Przeniesienie odpowiedzialności za sprawność działania na usługodawcę
Szybsze wdrażanie nowych produktów na rynek
Brak konieczności bieżącego utrzymania infrastruktury

IaaS zdejmuje z organizacji konieczność dbania o aktualizowanie oprogramowania oraz rozwiązywanie problemów sprzętowych. Jakość usług gwarantowana jest poprzez umowę SLA, która reguluje kwestie dostępności IaaS. Podpisując umowę możemy zapewnić sobie przetwarzanie danych w EOG, co rozwiązuje problemy z RODO.
PaaS - gdy infrastruktura to za mało

Platforma jako usługa to rozwiązanie, które poza infrastrukturą IT udostępnia również gotową platformę sprzętowo-systemową do obsługi własnych aplikacji i usług. Decydując się na PaaS organizacja otrzymuje gotowe środowisko deweloperskie, które pozwala na szybkie wdrażanie własnych aplikacji w chmurze obliczeniowej. Spektrum zastosowań PaaS ogranicza właściwie jedynie nasza wyobraźnia. Platformę jako usługę możemy wykorzystać do budowy prostych aplikacji lub skomplikowanych systemów zawierających wiele oddzielnych modułów niezbędnych do poprawnego funkcjonowania całości.

PaaS poza serwerami, dyskami oraz siecią dostarcza narzędzia deweloperskie, analizy oraz narzędzia do zarządzania bazami danych.

Do największych zalet PaaS zaliczamy:

Zmniejszenie czasu Time2Market dla nowych rozwiązań z zakresu oprogramowania
Łatwiejsze tworzenie aplikacji na różne platformy
Dostęp do zaawansowanych narzędzi w zamian za stale określone koszty
Brak konieczności zakupu i monitorowania wykorzystania licencji
Efektywne zarządzanie usługami w całym cyklu ich życia
Sprawność działania w rozproszonych geograficznie zespołach

SaaS - gotowe aplikacje w chmurze obliczeniowej

Najbardziej rozbudowany model zarządzania aplikacjami w chmurze obliczeniowej - SaaS - zakłada dostarczenie gotowego oprogramowania jako usługi. Software as a Service bazuje na opisanych powyżej modelach IaaS i PaaS rozbudowując je o dodatkowe elementy.

SaaS dostarcza gotowe aplikacje wraz z platformą oraz infrastrukturą niezbędną do ich uruchomienia i funkcjonowania. Dzięki SaaS organizacje mogą szybko uzyskać kompletny system do wdrożenia aplikacji w chmurze.

Oprogramowanie jako usługa umożliwia organizacjom szybkie rozpoczęcie pracy z zaawansowanymi aplikacjami przy maksymalnie niskich kosztach początkowych oraz braku specjalistycznej wiedzy.

Software as a Service dostarcza rozwiązania takie jak klienci poczty elektronicznej, systemy CRM, ERP, EOD czy pakiety biurowe lub oprogramowania antywirusowe.

Do największych zalet SaaS zaliczamy:

Pełną kompleksowość - usługa dostarcza infrastrukturę, platformę oraz oprogramowanie
Dostęp do nowoczesnych aplikacji chmurowych
Wysoką uniwersalność dostarczanych aplikacji
Dostęp z dowolnego urządzenia
Wysoki poziom SLA




źródło: engin


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter





Autor Komentarz
Brak komentarzy w bazie
Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Aktualności
 · GitHub zapowiada ważną zmianę
Napisane przez Piotr
( 21.10.2024 06:33 )

 · SkyShowtime wprowadza plan subskrypcji Premium z 4K
Napisane przez Piotr
( 18.10.2024 04:22 )

 · Canal+ na wrzesień. "Tyle co nic", "Księga Luster", "Lęk", "Piękny poranek"
Napisane przez Piotr
( 17.10.2024 06:20 )

 · Netflix na wrzesień. Polskie filmy "Bokser" i "Rozwodnicy"
Napisane przez Piotr
( 16.10.2024 06:18 )

 · Finałowy sezon serialu "Szadź" od października w Max
Napisane przez Piotr
( 15.10.2024 07:15 )

 · 10. Cracovia Półmaraton Królewski
Napisane przez Piotr
( 14.10.2024 08:05 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
PlayStation 5

Artykuły
1 . Czym różni się NPU od GPU - wyjaśniamy kluczowe różnice.
(14.08.2024)
2 . Wielka dziura w odporności
(15.07.2024)
3 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
4 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
5 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
6 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
7 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
8 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
9 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
10 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2024.