GlobalFoundries - jeden z wiodących producentów układów scalonych - podjął zaskakującą i dającą wiele do myślenie decyzję. Poinformował , że zawiesza program rozwoju półprzewodników wytwarzanych przy użyciu technologii FinFET 7 nm.
Firma skoncentruje obecnie swoją uwagą wyłącznie na produkcji scalaków wytwarzanych przy użyciu technologii 12 i 14 nm. Dlatego będzie musiał zwolnić co najmniej 5% pracowników (a zatrudnia ich obecnie 18 tys.). Ale jeszcze gorsze zmartwienie ma firma AMD, która kupuje od GlobalFoundries układy scalone.
Będzie teraz zmuszona zmienić swoją strategię i skorygować ją w taki sposób, aby mogła stawić czoła Intelowi. A będzie to trudne biorąc pod uwagę fakt, że Intel zamierza uruchomić produkcję układów wytwarzanych przy użyciu technologii 10 nm za dwa lata. Decyzja firmy GlobalFoundries nie ułatwi jej tego.
Podsumowując można zaryzykować stwierdzenie, że krok po kroku dochodzimy do ściany, że którą prawo Moore'a nie będzie już obowiązywać. Praw fizyki nie da się zmienić i nie można z nieskończoność zmniejszać rozmiarów układów scalonych, a konkretnie odległości jakie dzielą w takich układach jeden tranzystor od drugiego. Już obecnie wielkość jednego tranzystora mierzona jest przecież w pojedynczych elektronach.
Pewne nadzieje można tu wiązać z nowymi litograficznymi technologiami, takimi jak np. Extreme Ultraviolet Lithography (ekstremalna litografia ultrafioletowa). Naukowcy zaczęli ją dopiero testować i jak na razie wiadomo, że jest bardzo droga, a pierwsza, eksperymentalna linia produkcyjna zajmuje dwa piętra dużego budynku.
źródło: globalfoundries Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter