Ruchoma wieża śledząca ruch Słońca i energia na pochmurne dni zmagazynowana w postaci wodoru. Niepołomice wspólnie z AGH będą uczyć i zachęcać mieszkańców, aby wykorzystywali odnawialne źródła energii.
Pierwsze elementy instalacji już zamontowano, całość zacznie działać w maju przyszłego roku.
Pięć instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE) będą obserwować mieszkańcy wybranych krajów, które biorą udział w projekcie PEA BSR (Public Energy Alternatives Baltic Sea Region). Ich zamontowanie jest częścią przedsięwzięcia, które ma poszerzyć świadomość Europejczyków o odnawialnych źródłach i stać się dla nich zachętą do częstszego wybierania tego typu rozwiązań we własnych domach. W Polsce w program zaangażowały się Akademia Górniczo-Hutnicza, gmina Niepołomice i Instytut Maszyn Przepływowych im. Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk z Gdańska.
- Zgłosiliśmy się do projektu, bo w naszej gminie już od dawna staramy się wprowadzać rozwiązania bazujące na OZE. Przykładem jest m.in. Zamek Królewski w Niepołomicach, gdzie zamontowano dwie pompy solankowe, z których energia ogrzewa budynek - mówi Stanisław Nowacki, kierownik Referatu Strategii Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach.
Pilotażowa instalacja w Niepołomicach jest montowana w budynku PTG "Sokół", w którym odbywają się zajęcia gimnastyczne dla dzieci i młodzieży. Dzięki temu możliwa będzie demonstracja na żywo wykorzystania OZE. - Ruchoma wieża będzie śledziła ruch Słońca. W niej zamontowane zostaną panele, które umożliwią przetworzenie energii słonecznej na energię elektryczną i cieplną. Po raz pierwszy w małym budynku wykorzystaliśmy innowacyjny mechanizm magazynowania wytworzonej energii w postaci wodoru. Taki zapas będzie potrzebny na pochmurne dni - wyjaśnia Michał Lubieniecki, autor instalacji z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH.
Pierwsze elementy pilotażowej instalacji pojawiły się w Niepołomicach na przełomie października i listopada. Całość ma być gotowa do maja przyszłego roku. Wtedy też autorzy projektu zaplanowali cykl szkoleń. - Zaprosimy osoby, które zajmują się energią zawodowo. Ale mamy nadzieję, że wezmą w nich udział także mieszkańcy i wykorzystają zdobytą wiedzę w życiu codziennym - mówi dr inż. Zbigniew Śliwa z Katedry Robotyki i Mechatroniki AGH, kierownik projektu po stronie uczelni.
Projekt PEA BSR skupia 21 instytucji z sześciu krajów regionu Morza Bałtyckiego. Jego budżet wynosi ponad 3,7 mln euro i jest w 85 proc. dofinansowany z UE. Oprócz Polski w przedsięwzięciu biorą udział także Niemcy, Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia.
źródło: gazeta.plJeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter