Logowanie

Ukryj panel

Strona główna
MRT Net
Reklama
Logowanie
Nick :
Hasło :
 Zapisz
Rejestracja
Zgubiłeś hasło ?

Kamerki internetowe.

Panel sterowania
MRT Net
Aktualności
Artykuły
Archiwum
Czas na narty !
Czas na rower !
Zwiedzaj Kraków
Plikownia
Linki
Kalendarz
Galeria
Radio Online
Gry Online
Twój YouTube!
Ankiety
Newsletter
RSS
Księga gości
Wyszukiwarka
Kontakt

Reklama
MRT Net

40% zniżki karnet w PKL.

Partnerzy

Wyszukiwarka
Zaawansowane szukanie

Chmura Tag'ów
Microsoft Programy Samsung Wave Android Bada Aktualności Linki Nowości Informacje Fotografia T-Mobile Technologie Adobe Specyfikacje Galaxy Premiera Zapowiedzi Intel Nvidia Kraków Architektura Biotechnologia Chip System Nawigacja Galileo Gps Windows Linux Galeria Software Hardware Top 500 Superkomputery Serwer Wirtualizacja Flash Pamięci Internet Plikownia YouTube Gry Radio Amd Panasonic Nokia Nikon Sony OS Cloud Computing Red Hat Enterprise Toshiba LTE 4G Lockheed Martin Motorola IBM Internet Explorer 11 Grafen Wirtualna Mapa Krakowa Lamusownia Kraków DVB-T2 TeamViewer 13.0 Fifa 2018 Trasy rowerowe Pro Evolution Soccer 2018 Mozilla Firefox Pity 2017 Rakiety NSM Windows 8 Sony Xperia Tablet S LEXNET Samsung Galaxy S9 Dworzec Główny Kraków PKP Windows Phone Windows 10 Microsoft Lumia 950

Nie daj się oskubać w sieci przed świetami.



Prezenty zamawiane przez Internet, paczki, kartki z życzeniami - co zrobić, gdy nie dojdą na czas? Porady dla kupujących w sieci wspólnie przedstawiają: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Europejskie Centrum Konsumenckie.

Tłumy w centrach handlowych, kolejki i gorączka poszukiwań. To tradycyjny przedświąteczny obrazek. Zamiast tego można kupić prezenty bez wychodzenia z domu, siedząc z kubkiem kawy przed komputerem. W poszukiwaniu gwiazdkowych inspiracji warto odwiedzić nie tylko rodzime e-sklepy, ale także zajrzeć do tych niemieckich, brytyjskich czy włoskich. Główne argumenty za korzystaniem z zagranicznych zakupów online to niższe ceny i większy wybór, np. sprzętu elektronicznego markowych kosmetyków czy odzieży, w porównaniu do krajowej oferty.

Świąteczne e-zakupy za granicą
Jak wynika z raportu "Online Cross-Border Mystery Shopping", opracowanego przez Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net), 94 proc. kupujących w zagranicznych e-sklepach z UE otrzymało zamówione produkty, a 99 proc. z nich nie miało wad i było zgodnych z zamówieniem. Mimo to, rocznie tylko około 2 proc. Polaków dokonuje zakupów w sklepach internetowych z innych krajów UE (dane Komisji Europejskiej).

- Dziś już możemy powiedzieć, że zakupy przez Internet w innych krajach UE są co najmniej tak samo bezpieczne jak krajowe. Dowodzą tego aktualne badania. Wciąż jednak barierą są stereotypy zakorzenione w świadomości konsumentów, które nie odzwierciedlają rzeczywistości - mówi Piotr Stańczak, Dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce.

Dlaczego warto kupować od sprzedawców z UE?
Najbardziej korzystne dla polskiego konsumenta jest kupowanie w sklepach internetowych zarejestrowanych w krajach należących do Jednolitego Rynku Europejskiego. Oto kilka powodów:
- parasol ochrony, który tworzy prawo UE (umożliwia m.in. odstąpienie od umowy oraz daje prawo do reklamacji towaru w ciągu 2 lat);
- brak cła i formalności z tym związanych;
- darmowe wsparcie prawne w razie problemów (Europejskie Centra Konsumenckie w całej UE udzielają bezpłatnie pomocy i pomagają w dochodzeniu roszczeń konsumentom, którzy napotkali na problemy z europejskimi sprzedawcami).

Jak płacić za zagraniczne zakupy w Internecie?
Najbardziej popularną formą płatności za zagraniczne zakupy internetowe jest karta kredytowa oraz systemy płatności online typu PayPal, PayU, Dotpay itp.

- karta kredytowa: stanowi bezpieczną formę płatności ze względu na możliwość zgłoszenia się do banku, który w imieniu klienta wystąpi do organizacji wydającej kartę (np. Visa, MasterCard) o wszczęcie procedury obciążenia zwrotnego (tzw. charge back) w sytuacji, gdy sprzedawca nie wywiąże się z umowy.

- systemy płatności online - firmy depozytowe: polegają one na powiązaniu karty kredytowej lub rachunku bankowego z kontem w danym systemie. Oferują zabezpieczenie podobne do charge back. Jeśli zapłata za internetowe zakupy była dokonana za pośrednictwem firmy depozytowej, klient może zwrócić się z wnioskiem o zwrot wpłaconej kwoty, jeśli zamówiony produkt do niego nie dotrze.

- przelew ekspresowy za granicę (za pośrednictwem np. Western Union, MoneyGram) lub przelew na prywatne konto osoby, podającej się za przedsiębiorcę: NIE NALEŻY płacić osobom obcym (np. sprzedawcy z Internetu) korzystając z tych form płatności, bo są to sposoby wykorzystywane przez oszustów do wyłudzania pieniędzy. Firma świadcząca usługi zagranicznego przelewu ekspresowego nie bierze na siebie odpowiedzialności za wiarygodność odbiorcy przekazu pieniężnego. Jeśli ten okaże się naciągaczem, bardzo trudno będzie odzyskać pieniądze. Ostrożnie należy podchodzić także do wpłat na prywatne konta sprzedawców - jeśli sklep internetowy ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, a sprzedawca prosi o wpłatę na prywatne konto w nigeryjskim banku, to z transakcji należy się natychmiast wycofać.

Siedem dni na zmianę zdania i dwa lata na reklamację
Panu Kowalskiemu przysługuje co najmniej 7 dni roboczych w UE (w Polsce - 10 dni kalendarzowych) na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny i ponoszenia dodatkowych opłat. Termin liczony jest od dnia dostarczenia produktu (sprzedaż towarów) lub od daty zawarcia umowy (sprzedaż usług). We wskazanym czasie wystarczy wysłać do sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu, a potem sam produkt. Sprzedawca jest zobowiązany zwrócić pieniądze w ciągu 30 dni (w tym koszty pierwotnej przesyłki, klient płaci tylko za odesłanie produktu).

- Trzeba pamiętać, że prawo do odstąpienia od umowy na odległość nie przysługuje m.in. przy zakupie biletów lotniczych lub na imprezy rozrywkowe (mecze, koncerty, teatr), wycieczek turystycznych oraz produktów indywidualnie dostosowanych do potrzeb klienta (np. bransoletka z zawieszką, na której wygrawerowano inicjały obdarowanego) - mówi Anna Żochowska, prawnik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce.

Jeśli kupiony przez Internet produkt (futro z norek, aparat fotograficzny czy deska snowboardowa) okaże się wadliwy lub niezgodny z umową, objęty jest takim samym - dwuletnim - prawem do reklamacji, jakie obowiązuje wobec produktów kupionych w sklepie stacjonarnym.

Komu nie należy ufać?
Witryna internetowa sklepu, na której nie ma danych rejestrowych firmy, adresu geograficznego siedziby, podano jedynie e-mail w ogólnodostępnej domenie (np. shop@gmail.com), a opcją płatności jest zagraniczny przelew ekspresowy (np. Western Union czy MoneyGram) lub wpłata na konto osoby prywatnej - można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że nie jest to sklep godny zaufania.

Gdzie szukać pomocy?
W razie problemów z produktem lub usługą zakupionymi od sprzedawcy z innego kraju UE, pomocą służy Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce. Prawnicy ECK Polska bezpłatnie udzielają porad prawnych (codziennie dyżuruje prawnik pod numerem tel. +48 22 55 60 118). ECK pomaga również w polubownym dochodzeniu roszczeń od przedsiębiorców zarejestrowanych poza Polską, w krajach UE (np. gdy niemiecki sklep internetowy nie przysłał zamówionego towaru lub nie odpowiada na reklamację wadliwego towaru). Skargę można złożyć poprzez formularz na stronie www.konsument.gov.pl lub e-mailem (info@konsument.gov.pl).


źródło: europejskie centrum konsumenckie


Jeśli chcesz otrzymywać wyczerpujące informacje z serwisu MRT Net, zaprenumeruj nasz Newsletter





Autor Komentarz
zefir Napisany : 20.12.2011 18:32

Uno primo prezento...

Jakie odchodziły afery na Allegro np promocja za 1zł ludzie auta kupili hia hia

  
darek Napisany : 20.12.2011 15:38

Uważajcie na dziwne firmy w sieci...


Cytat :
NIE NALEŻY płacić osobom obcym (np. sprzedawcy z Internetu) korzystając z tych form płatności, bo są to sposoby wykorzystywane przez oszustów do wyłudzania pieniędzy.


Święta racja sam tak zostałem naciągnięty przez Allegro i 185 zł poszło nie powiem gdzie

  
Zegar
Aktualny czas w Kraków:

Pogoda

Aktualności
 · W tych krajach TikTok jest zakazany częściowo lub całkowicie. W USA zaczyna się burza.
Napisane przez Piotr
( 05.02.2025 07:05 )

 · Poważny atak – EuroCert ofiarą hakerów
Napisane przez Piotr
( 04.02.2025 08:02 )

 · Budujemy Sportowy Kraków 2024: nowe inwestycje sportowe na mapie miasta.
Napisane przez Piotr
( 03.02.2025 06:59 )

 · TSMC napędza rozwój AI. Ogromny wzrost sprzedaży.
Napisane przez Piotr
( 31.01.2025 04:56 )

 · AI pretekstem do podniesienia cen usług i produktów
Napisane przez Piotr
( 30.01.2025 06:54 )

 · Microsoft wykorzystuje NPU do wyszukiwania plików w Windows 11
Napisane przez Piotr
( 29.01.2025 07:52 )


Ankiety
Czy w najbliższym czasie zamierzasz zainstalować Windows 11?
Czy Windows 11 okaże się tak samo dobry jak Windows 10?
 Tak
 Nie
 Zostaje przy obecnym systemie

 
Inne sondy

Subskrybuj RSS
[RSS]

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia, wykorzystaj możliwość kanałów informacyjnych RSS.
Jak subskrybować kanał RSS?


Galeria
Samsung Galaxy Ring

Artykuły
1 . Czym różni się NPU od GPU - wyjaśniamy kluczowe różnice.
(14.08.2024)
2 . Wielka dziura w odporności
(15.07.2024)
3 . Na uczelniach AI będzie śledziło plagiaty AI
(19.02.2024)
4 . Eksperci: kary za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dot. AI mogą być wyższe niż za łamanie RODO.
(26.12.2023)
5 . SpaceX wyniesie na orbitę satelitę SatRev z perowskitami Saule Technologies
(07.11.2023)
6 . Aplikacja do słuchania obrazów z kosmosu.
(23.10.2023)
7 . Eksperci: warto uczyć się korzystania z narzędzi wykorzysujących sztuczną inteligencję
(18.09.2023)
8 . Czym jest transformacja cyfrowa? Niezbędne zakłócenie.
(15.08.2023)
9 . Prywatna misja na ISS wystartowała m.in. z polskim sprzętem do badania mózgu.
(23.05.2023)
10 . Polka na liście 100 Technologists to Watch
(07.04.2023)

Popularne pliki
1 . PITy 2020
(10.01.2021)
2 . PITy 2019
(12.02.2020)
3 . PITy 2018
(18.02.2019)
4 . PITy 2017
(15.02.2018)
5 . TeamViewer 13.0
(15.02.2018)
6 . Google Chrome 64
(15.02.2018)
7 . Mozilla Firefox 58.0.2
(15.02.2018)
8 . TeamViewer 12.0
(27.04.2017)
9 . PITy 2016
(07.02.2017)
10 . PITy 2015
(26.03.2016)


^ Wróć do góry ^
Powered by MRT Net 2004-2025.